Önlisans Vs. Lisans derecesi

İki yıllık bir eğitimi dört yıllık bir eğitimle karşılaştırmanın her iki derece programı için de adil olacak gerçekten çok az yolu vardır. İşin gerçeği, her ikisinin de belirli şeyler için mükemmel olduğu ve her ikisinin de ciddi sınırlamalar getirdiği. Artıları ve eksileri söz konusu olduğunda, her ikisi de düşünceler için mükemmel yiyecekler oluşturan kendi setlerine sahiptir.

İki Yıllık Eğitim

Önlisans Vs. Lisans derecesi

Artıları


Artıları

İki yıllık bir üniversite programı söz konusu olduğunda, dalmaya başlamadan önce lehine düşünmeniz gereken birkaç şey vardır. Her şeyden önce, eğitiminizin sonundaki derece veya sertifikanın mutlaka eğitiminizin sonunu göstermediğini aklınızda bulundurmalısınız. İki yıllık dereceler, dört yıllık dereceler için mükemmel başlangıç ​​noktalarıdır, ancak aynı zamanda bir lise diplomasından daha fazla kazanma potansiyeli sağlayacak kendi becerileriniz ve bilgilerinizle işyerine girme seçeneği sunar. Ayrıca, işyerine bir önlisans derecesi ile bir lisans derecesine göre çok daha erken girme avantajına sahip olacaksınız. En önemlisi, bütçeyle sınırlı olan birçok kişi için, iki yıllık kolejler bir eğitim veya hatta eğitiminizin ilk iki yılı için uygun fiyatlı bir alternatif sunar.

Eksileri


Eksileri

İki yıllık bir derece almak söz konusu olduğunda çoğu insanın bulduğu en büyük eksiler, sınırlı işler için artan rekabettir. Aslında, lisans dereceleriyle iş gücüne daha fazla girerken, herhangi bir sektörde rekabet gücünü korumak zordur. İmkansız olmasa da, sadece iki yıllık bir derece ile rekabet üstünlüğünü korumak daha zordur. İki yıllık üniversite dereceleri söz konusu olduğunda bir diğer bariz dezavantajı, bazı pozisyonların dört yıldan daha az diploması olan kimseyi dikkate almayacağıdır. Bu, rekabet konusunda endişelenmeniz gereken koşuda bile olmadığınız anlamına gelir.

Dört Yıllık Dereceler


Dört Yıllık Dereceler

Önlisans Vs. Lisans derecesi

Artıları


Artıları

Bir lisans derecesi, hayatınız boyunca size şüphesiz bir lise eğitiminden çok daha fazla kazanç potansiyeli kazandıracaktır


Bir lisans derecesi,
hayatınız boyunca size şüphesiz bir lise eğitiminden çok daha fazla kazanç potansiyeli kazandıracaktır. Ayrıca sizi seçtiğiniz alan veya endüstri içinde ciddi bir rekabet konumuna yerleştirecektir. Bu, deneyimi ne olursa olsun diploması olmayanlar veya daha düşük dereceli olanlar yerine iş ararken genellikle tercih edileceğiniz anlamına gelir. Derecenizi kazanmayla birlikte gelen kişisel güven hakkında da söylenebilecek yeterli şey yok. Lisans derecenizi kazandıktan sonra hem kişisel hem de profesyonel düzeyde kendinize çok daha fazla güvendiğinizi göreceksiniz.

Eksileri


Eksileri

Bir lisans derecesi ile ilişkili en büyük tek şey masraftır


Bir lisans derecesi
ile ilişkili en büyük tek şey masraftır. Hem zaman hem de para açısından lisans dereceleri bir fiyat kesin. Derecenizi almaya başlamadan önce hem bu bedeli ödeyebileceğinizden hem de istekli olduğunuzdan emin olmalısınız.

İki yıllık bir derece veya dört yıllık bir derece şu anda kişisel yararınıza olup olmadığına bakılmaksızın, zaman veya çaba kaybı da değildir. Umarım sonunda dört yıllık bir derece arayacaksınız, çünkü bu size işinizde rekabet avantajı sağlayacaktır, ancak eğitim seviyenizdeki en küçük gelişme bile hayatınız boyunca büyük değişiklikler anlamına gelebilir. Bazen eğitiminizi adım adım geliştirmenize yardımcı olur. Önlisans derecenizi alana kadar her seferinde bir ders alın, ardından lisans derecenizi alana kadar tekrarlayın. İyi şanslar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir