Kazanan Tüccarın Psikolojisi

Her on tacirden dokuzunun para kaybettiği söyleniyor. Ayrıca, günlük ticaretin yüzde yetmiş beş psikoloji olduğu ve diğer yüzde yirmi beşin ticaret sisteminiz ve uygun para yönetimi arasında bölündüğü söyleniyor. Şimdi bu gerçeklerin doğru mu yanlış mı olduğunu bilmiyorum. Konuyla ilgili yayınlanan bir anket görmedim, belki birisi bana bu bilgiyle yardımcı olabilir, ama varsayalım ki bu kesinlikle doğru değilse, neredeyse doğru. Bu, çoğu tüccarın ticaret için uygun psikolojiden yoksun olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle, ticaret yaparken düşündüğümüz düşünce kalıplarımıza çok dikkatli bakmamız gerekiyor. Tüm eylemlerimiz ya zevk ya da acı tarafından yönetilir. Ne yaparsak yapalım, bunu ya zevk almak ya da acıdan kaçmak için yaparız. Acıdan kaçınmamız ve zevk alma arzumuz var. Ticaret yaparken, zevk veya acı çekerken bizi neyin harekete geçirdiğine karar vermeliyiz. Kurulumların tam olarak doğru olmadığı zamanlarda bile her ticarete atlıyor musunuz, çünkü bir sonraki büyük hamleyi kaçırmaya, kazanan ticaretin zevkini yaşamamaya dayanamıyorsunuz. Korku, muhtemelen her şey mükemmel göründüğünde ticarete girmemenize neden olacaktır çünkü para kaybetme şansı sizin için çok fazla. Yani orada felçli oturuyorsunuz ya da ticarete giriyorsunuz ama stoplarınız o kadar sıkı ki, neredeyse hiç para kazanamıyorsunuz. Çoğu tüccarın ticareti acı ile ilişkilendirdiğine inanıyorum. Korku tarafından yönetilirler. Gerçek şu ki, her tüccar para kaybeder. Oyunun bir parçası. Önemli olan onunla nasıl başa çıktığın.

Zevki her kazanan ticaret ve acıyı her kaybedilen ticaretle ilişkilendirirsek, ticaret kariyerimiz yukarı ve aşağı duyguların bir duygu hız treni olacaktır. Sorunun özü budur. Çoğumuz duygusal tüccarız. Psikolojimiz kazanmayı zevkle ve kaybetmeyi acıyla ilişkilendirmiştir. Bununla ilgili sorun, günlük ticarette her gün çok sayıda kazanan ve kaybedenle karşılaşacağımızdır. Güne birkaç kaybedenle başlarsanız, incinmeye başlayacaksınız, bu da korkuya neden olacak ve bir sonraki kurulum geldiğinde korku seviyeniz çok yüksek ve ticarete girmenizi engelliyor, Bu ticaret sadece bir kazanan oldu ve siz kaçırdım. Şimdi gerçekten parçalara ayrılacaksın. Duygularımızın üstesinden gelmek için ne yapabiliriz?

Değiştirmemiz ya da psikolojimizi değiştirmemiz gerekiyor, zevkten oluşturduğumuz ilişkileri değiştirmeliyiz, kazananlar eşittir ve acı kaybedenler eşittir. İlk şey, ticaretimiz için hedefler belirlemektir ve hedefimiz tutarlı karlılık olmalıdır. Aylık ve yıllık hedeflerimiz nelerdir? Para yerine puan veya pip kullanın. İkinci olarak, hedeflerimize ulaşmamızı engelleyen şeyi bilmemiz gerekir. Kaybetme korkusu mu, yanlış pozisyon boyutu vb. Ne yaptığınıza ve neden işe yaramadığına bakın. Şimdi bu davranış kalıbını kırmamız ve yeni bir kalıp kurmamız gerekiyor. Bunu nasıl yaparız?

Please Post Your Comments & Reviews

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir