Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar (Sigorta)

Bir ipotek kredisi başvurusunda bulunmaya karar verdiyseniz, bir ev satın almak için attığınız bu adımda İşinizi kolaylaştırmak için gerekli belgeleri ve koşulları listeledik.

Bir ev kredisi başvurusu, sizi en kolay şekilde bir ev satın alma hayalinize daha yakın hale getirecek bir adımdır. Şimdi kira ödemek yerine kendi eviniz için aydan aya ödeme yapmaya karar verdiyseniz, bankaların evi güvence altına almaları koşuluyla verdikleri en uygun krediden yararlanabilirsiniz. Bu noktada faiz ve vade oranları devreye giriyor. Bir kredi karşılaştırması yaparak, sizi zorlamayacak bir seçim yapmalısınız.

Bir ipotek kredisi başvurusu için şartlar
Bir kredi için başvuru şartları gelince, her şeyden önce, tüm evi Bir kredi ile alamayacağınızı bilmelisiniz. Konut banka tarafından değerlendirilir. Değerlendirme ücreti banka tarafından tahsil edilir. Uzmanlar, konut değerlendirmesini yaptıktan sonra evin değerinin en az %20’sini peşinat olarak ödeyeceğinizi hesaplamaktadır. Daha yüksek peşinat unutma, kolay kredi ödemeleri olacak.

Bir diğer önemli nokta, yalnızca geliriniz veya kredi notunuz gibi kişisel belgelerin yeterli olmamasıdır. Hem siz hem de satın almayı planladığınız ev, bir ipotek kredisi için başvururken bazı kriterleri karşılamalıdır.

Konut kredisi için hangi evler uygundur?

KAT İRTİFAK VE KAT MÜLKİYETİ

Satın almayı planladığınız evin inşaatı henüz başlamadı veya başlamadı, ancak hala yapım aşamasındaysa, bina bittiyse ve kat mülkiyeti alınmışsa, kat irtifakı olmalıdır.

Hiçbir kat mülkiyeti senet varsa, bir fiyat da kaldırmak için ödenmesi gerektiğini unutmayın.

YERLEŞME

Kat mülkiyeti olmayan evler için, önce kat mülkiyeti mülkiyetine geçmek için yerleşip yerleşmediklerini kontrol etmek gerekir. Bu konuda belediyeden bilgi alınabilir.

EVİN YAŞI

Eski evlerden kredi alıyor musunuz?’isteyenlerin sayısı küçük değil. Bankalar aslında evin durumuna yaştan daha çok ilgi duyuyorlar. Ev borç karşılığında nakit geri dönebilirse, kredi açısından bir sorun teşkil etmeyebilir.

EVİN İNŞAAT DURUMU

Bir ipotek kredisi ile satın almak istediğiniz evin en az %80’i bitmiş olmalıdır. Sadece başlatılmamış bir ev için kredi almak mümkündür, ancak konut projesinin sözleşmeli olduğu banka ile.

Not: bir kredi başvurusunda bulunmadan önce, iyi satın almayı planladığınız evi seçmeniz gerektiğini de unutmayın. – Bir ev satın aldığınızda bir dedektif gibi davranın! başlıklı makalemizden, ‘ bir ev seçerken göz önünde bulundurulması gereken noktaları görebilirsiniz.

Bir ev kredisi için kimler başvurabilir?
Bir ipotek kredisine başvurmak için 18 yaşın üzerinde olmanız ve gelirinizi belgelemeniz gerekir. Bir ipotek kredisi almak için, kimlik kartınızı, ikametgahınızı ve gelir durumunuzu gösteren banka belgelerini göstermelisiniz.

Gelir durumuna göre gösterilecek belgeler:

Özel sektör çalışanları: bordro, SGK dökümü, ikamet belgesi, işyeri imza sirküleri, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi

Kamu çalışanları: bordro, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi

Emekliler: emekli maaşlarının aylık dökümü, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi

İşletme sahipleri: cari vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve Gelir Tablosu, Ticaret Sicil Gazetesi ve tapu fotokopisi